Ośrodek Usług Pedagogicznych
i Socjalnych ZNP Filia w Łodzi
90-434 Łódź, ul. Piotrkowska 137/139
tel.: 42 636 21 18, fax: 42 637 72 52, e-mail: lodz@oupis.pl
Konferencje
Ośrodek Usług Pedagogicznych i Socjalnych ZNP Filia w Łodzi bierze udział i współorganizuje konferencje dotyczące oświaty oraz tematów pokrewnych. Dyskusja w szerokim gronie ekspertów z różnych dziedzin nauki i biznesu stanowi ważny element naszej działalności. Chcemy także w ten sposób włączyć się w poprawę jakości edukacji w regionie łódzkim.
Konferencje i debaty, na których byliśmy:
10-11 marca 2017 r. Konferencja wychowania fizycznego dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej:" I Ty możesz zostać Super Wuefistą"
Pierwszego dnia konferencji uczestnicy wysłuchali prelekcji dotyczących podstaw efektywnego wychowania fizycznego w okresie wczesnoszkolnym, poznali nowoczesne oblicze wychowania fizycznego oraz dobre praktyki w nauczaniu wychowania fizycznego.
W drugim dniu odbyły się warsztaty pt.: "Gry i zabawy na lekcjach wychowania fizycznego w klasach I-III". Ćwiczenia praktyczne odbyły się w hali sportowej Szkoły Podstawowej ZNP i obejmowały gry i zabawy z piłką siatkową, piłką koszykową, w tenisie stołowym oraz elementy gimnastyki korekcyjnej.
Po zajęciach uczestnicy mieli możliwość obejrzenia w łódzkiej Atlas Arenie meczów Orlen Ligi Siatkarek: ŁKS - KSZO Ostrowiec Św. oraz Grot Budowlani Łódź - Chemik Police.
7-8 października 2016 r. I Ogólnopolski Zjazd Bibliotekarzy Szkolnych - Łódź 2016
Pierwszego dnia uczestnicy wysłuchali prelekcji dotyczących form promocji czytelnictwa przez łódzkie instytucje i organizacje pozarządowe, nowoczesnego oblicza biblioteki oraz dobrych praktyk związanych z twórczą i innowacyjną działalnością bibliotek.
W drugim dniu odbyły się warsztaty w zakresie m.in. wykorzystania kart kreatywnych i gier fabularnych do twórczego pisania i opowiadania, zastosowania technik artystycznych w bibliotece, zabaw fabularnych z wykorzystaniem sztuki składania papieru oraz tworzenia textile booków.
21 maja 2016 r. Targi Pracy w Ptak Outlet w Rzgowie
W targach zorganizowanych przez Urząd Pracy Łódź-Wschód udział wzięli m.in. powiatowe urzędy pracy, pracodawcy, firmy szkoleniowe oraz uczelnie wyższe z terenu województwa łódzkiego. Na odwiedzających czekało kilkadziesiąt ofert pracy i szkoleń. W trakcie targów dla uczestników zorganizowano szkolenie „Profesjonalny sprzedawca”, na którym przedstawiono różne techniki sprzedażowe.
26.04.2016 r. Targi Pracy i Edukacji oraz konferencja „Zaplanuj swoją karierę”
W trakcie targów swoje oferty przedstawiały Powiatowe Urzędy Pracy, Ochotnicze Hufce Pracy, firmy szkoleniowe oraz pracodawcy.
Podczas spotkania odbyły się warsztaty dla dyrektorów, nauczycieli oraz doradców zawodowych szkół i placówek oświatowych z zakresu metod planowania kariery i kształtowania podstaw przedsiębiorczości.
7.04.2016 r. IV Ogólnopolska Konferencja „Osoby z niepełnosprawnościami – droga do samodzielności”
Celem konferencji było określenie sytuacji szkół i placówek realizujących przygotowanie zawodowe uczniów z różnymi niepełnosprawnościami w systemie polskiej edukacji, w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi, autyzmem i zespołem Aspergera, prezentacja aktualnego stanu prawnego w zakresie wspierania usamodzielnienia społecznego tej grupy osób oraz określenie niezbędnych kierunków zmian w zakresie edukacji, pomocy społecznej i zatrudnienia.
24.09.2015 r. Konferencja „Nowoczesna szkoła – podnoszenie i eksponowanie jakości pracy”
Celem konferencji była prezentacja rozwiązań, jakie należy wprowadzić w obszarze podnoszenia jakości pracy szkół i placówek oświatowych. Podczas konferencji zostały przedstawione m.in. sposoby promocji szkoły, wyzwania nowoczesnej szkoły w świetle wymagań stawianych przez państwo, współczesne wyzwania szkolnego doradztwa kariery, rola dyrektora w podnoszeniu jakości pracy oraz przykłady dobrych praktyk i uzyskane osiągnięcia szkół z województwa łódzkiego.
19.03.2015 r. III Ogólnopolska Konferencja „Rok szkoły zawodowców – kształcenie zawodowe uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w świetle przemian i oczekiwań rynku pracy”
Tematyka konferencji obejmowała organizacje i zmiany kształcenia zawodowego specjalnego w zreformowanej formule kształcenia zawodowego i ustawicznego. W konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciele organów władz państwowych, organów prowadzących placówki oświatowe, instytucji włączających absolwentów w funkcjonowanie na otwartym i wspomaganym rynku pracy oraz środowiska organizującego kształcenie zawodowe.
26-27.05.2014 r. Forum Naukowe „Kultura cyfrowa: nowe umiejętności i nowe wyzwania”
Podczas dwudniowego Forum uczestnicy mieli okazję zapoznać się z tematyką procesu cyfryzacji i unowocześniania procesu kształcenia. Na spotkaniu zostały zaprezentowane m.in. współczesne metody komunikacji i edukacji, kompetencje multimedialne oraz zmiany zachodzące w przestrzeni komunikacji kulturowej i nowych mediów.
22.05.2014 r. Spotkanie inaugurujące współpracę między Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ a Ośrodkiem Usług Pedagogicznych i Socjalnych ZNP Filia w Łodzi
Na spotkaniu poruszano tematy dotyczące współczesnych wyzwań, jakie stoją przed nauczycielami oraz wykładowcami akademickimi, a także możliwości stworzenia wspólnych inicjatyw dydaktycznych i doradczych.
15.05.2014 r. Wojewódzka Konferencja Zdrowia i Urody – „Profesjonalizm i bezpieczeństwo w zawodach medycznych i paramedycznych”
Tematyka konferencji nawiązywała do zagadnień bezpieczeństwa zarówno pacjenta (klienta) jak i usługodawcy w sektorze usług kosmetycznych, stomatologicznych i rehabilitacyjnych.
2.04.2014 r. II Ogólnopolska Debata „Efektywne kształcenie osób z niepełnosprawnościami szansą na ich sukces zawodowo-społeczny”
Tematyka debaty obejmowała uwarunkowania adaptacji społeczno-zawodowej oraz przygotowanie do samodzielnego życia i aktywności zawodowej osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
Celem debaty było określenie sytuacji szkół, placówek i uczniów niepełnosprawnych w systemie polskiej edukacji w zreformowanej formule kształcenia zawodowego i ustawicznego.
18.04.2013 r. Debata „Szanse i zagrożenia w edukacji uczniów z niepełnosprawnościami”
W trakcie debaty poruszono zagadnienia dotyczące: sytuacji uczniów niepełnosprawnych w systemie edukacji polskiej, kształcenia uczniów z niepełnosprawnościami w odniesieniu do Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, integracji społeczno-zawodowej, jako efektu edukacji uczniów niepełnosprawnych.
8.04.2013 r. Konferencja „Dziecko w edukacji elementarnej”
Podczas spotkania zaprezentowano korzyści wynikające z przeprowadzanej przez resort reformy dotyczącej obniżenia wieku obowiązku szkolnego. Dyrektorom szkół i nauczycielom biorącym udział w konferencji przedstawiono liczne przykłady dobrych praktyk, jak przygotować pedagogów i placówki na przyjęcie sześciolatków.
25.09.2012 r. Konferencja „Perspektywy zawodowe nauczycieli wobec zmian na rynku pracy”
Kalendarz wydarzeń